KKTC Üniversiteleri

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde 9 üniversite eğitim hizmeti sunmaktadır. Kıbrıs Üniversiteleri evrensel olarak tanındıkları için bir çok avatanajı da beraberinde getirmektedir. Kıbrıs üniversitelerinden mezun olanların diplomaları Avrupa ülkeleri başta olmak üzere bir çok ülkede tanınmaktadır. Kıbrıs üniversitelerinden mezun olanlar için (ön lisans – 2 yıllık , lisans – 4 yıllık, yüksek lisans ve doktora ) diploma denklik sınavında başarılı olma şartı aranmayacağı resmi ve yazılı açıklama ile belirtilmiştir.  Mezuniyer sonrası evrakalrın Yüksek Öğretim Kurumu’na teslimi ve işlemlerin ardından diplomanın Türkiye Cumhuriyet’inde geçerli sayılacağı belirtilmiştir. Kıbrıs’ta bulunan tüm üniversitelerde ingilizce hazırlık binası bulunmaktadır. KKTC’deki üniversitelerde derslerin tamamına yakını İngilizce olarak verilmektedir. Sadece bazı bölümlerde dersler Türkçe olarak okutulamktadır ( Hukuk, felsefe ve bazı sözel bölümler ).

KKTC’de ilk kurulan üniversite Doğu Akdeniz Üniversitesi’dir. Doğu Akdeniz Üniversitesi, uluslararası düzeyde çağdaş, sürdürülebilir, kaliteli eğitim ve öğretim sunmak, araştırma yapmak, tüm paydaşların gereksinimlerine yanıt vermek ve topluma katkıda bulunmak amacıyla 1979 yılında kurulmuştur. KKTC Üniversiteleri arasında en çok tercih edilen üniversitelerden biri olan DAÜ, öğrencilerine üst düzay eğitim vermektedir. Uluslararası standartlara uygun olarak eğitim ve öğretim sunan Doğu Akdeniz Üniversitesi, en üst düzeyde kaliteyi yakalamaya öncelik vererek topluma katkıda bulunmayı hedeflemektedir. DAÜ mühendislik fakultesindeki bölümlerden biri olan Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, toplum için faydalı ve gelecekteki sorunları yönetip, çözebilen nitelikli bilgisayar mühendislerini yetiştirmeyi hedeflemektedir. DAÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nün vizyonu Doğu Akdeniz Bölgesi’nde en önde gelen eğitim ve araştırma merkezlerinden biri haline gelmektir.

DAÜ’de bulunan fakülteler şunlardır;

•  İşletme ve Ekonomi Fakültesi

•  Mühendislik Fakültesi

•  Fen Edebiyat Fakültesi

•  Hukuk Fakültesi

•  Mimarlık Fakültesi

•  İletişim Fakültesi

•  Eğitim Fakültesi

•  Sağlık Bilimleri Fakültesi

•  Eczacılık Fakültesi

•  Turizm Fakültesi

Ayrıca, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin akreditasyonlarına ve üyeliklerine buradan bakabilirsiniz.

Kıbrıs’ta eğitim ve öğretim sunan üniversiteler ve kuruluş yılları:

Doğu Akdeniz Üniversitesi ( Kuruşuş Yılı 1979 )

Girne Amerikan Üniversitesi ( Kuruluş Yılı 1985 )

Yakın Doğu Üniversitesi ( Kuruluş Yılı 1988 )

Lefke Avrupa Üniversitesi ( Kuruluş Yılı 1990 )

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi ( Kuruluş Yılı 1997 )

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampüsü ( Kuruluş Yılı 2003 )

Gazi Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampüsü ( Kuruluş Yılı 2009 )

Adana Çukurova Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampüsü ( Kuruluş Yılı 2009 )

İTÜ-KKTC Eğitim-Araştırma Yerleşkeleri ( Kuruluş Yılı 2010 )

Bu yazı KKTC Üniversite kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>